Ciepłowody

DANE OGÓLNE

URZĄD GMINY W CIEPŁOWODACH
ul. Kolejowa 3
57-211 Ciepłowody
tel.
+48 / 74 / 810 35 56
faks +48 / 74 / 810 32 28
e-mail:
sekretariat@cieplowody.pl

http://www.cieplowody.pl

 

WÓJT:

Łukasz Białkowski


PRZEWODNICZĄCY RADY:

Jacek Wolski - Przewodniczący Rady

 

RADNI RADY GMINY:

Ewa Lepka - Wiceprzewodnicząca Rady
Damian Cieślik
Paweł Kopeć
Robert Czerwiński
Alicja Giergiczna
Adam Klepacki
Justyna Kłocko
Helena Konowalczuk
Slawomir Krawczyk
Edward Kwik
Jan Olejarnik
Stanisław Pater
Edyta Pięta
Rafał Zębala

 

 

 

 

 

HISTORIA

Ciepłowody – siedziba władz gminnych. Gmina Ciepłowody to gmina wiejska, leżąca w powiecie ząbkowickim w południowej części Dolnego Śląska.

 

Pod względem geograficznym leży na Przedgórzu Sudeckim w obrębie Wzgórz Dobrzenickich, Niemczańskich, Szklarskich i Lipowych. Głównym ciekiem wodnym odwadniającym teren gminy jest rzeka Ślęża, która w pobliżu Kolonii Bobolice ma swoje źródła. Jej dopływ Mała Ślęża przepływa przez środek gminy.

Obszar gminy to teren najstarszego osadnictwa na Dolny Śląsku, o czym świadczy duże nagromadzenie stanowisk archeologicznych i cmentarzysk. Na uwagę zasługują  cmentarzyska kurhanowe w Lesie Bukowym. Pomiędzy Piotrowicami Polskimi,
a Muszkowicami w Lesie Bukowym znajdują się 4 zgrupowania kurhanów o 36 obiektach, pochodzących z epoki brązu, wpływów rzymskich i wczesnego średniowiecza.

Wieś Ciepłowody, podobnie jak kilka innych miejscowości w gminie, jest wzmiankowana po raz pierwszy w Księdze Henrykowskiej pod datą 1222 r. jako posiadłość rycerska polskiego rycerza Alberta Łyki, który przekazał część swoich posiadłości w rejonie Ciepłowód klasztorowi cystersów w Henrykowie. Nazwa wsi nawiązuje do istniejącego tutaj i znanego od XIII w. ciepłego źródła wody mineralnej. Od 1280 r. wieś była posiadłością rycerską, początkowo w rękach polskich rycerzy m.in. Jana Ciekło - kanclerza księcia ziębickiego Bolka II i wójta Ząbkowic, później zniemczonych rodów śląskich: Reibnitzów, Seidlitzów, Schreyvoglów, Schweinischenów.  Już w XII w. istniał tutaj gródek o konstrukcji drewniano - ziemnej, który w XIV i XVI w. przebudowano w murowany zamek rycerski otoczony fosą
i wałami ziemnymi, istniejący w formie ruiny do dzisiaj. Wsie leżące w zachodniej części gminy: Muszkowice, Stary Henryków, Wilamowice, Cienkowice, Czesławice, Piotrowice Polskie i Baldwinowice były już od średniowiecza do 1810 r. posiadłością klasztoru cystersów w Henrykowie. Po sekularyzacji dóbr klasztornych weszły w skład klucza majątków należących do Marianny Wilhelminy Orańskiej, a później książąt sasko - weimarskich.

W 1906 r. uruchomiono na terenie gminy linię kolejową - tzw. Ząbkowicką Kolejkę Powiatową, łączącą Ząbkowice Śl. z Ciepłowodami, która w Ciepłowodach miała swoją stację węzłową i połączenie z Henrykowem i z Kondratowicami. Kolejka przyczyniła się do rozwoju gospodarczego gminy.

 

Najważniejsze zabytki gminy:

Zespół kościelny, zespół zamkowy i oficyna podworska w Ciepłowodach.

Zespoły pałacowe w Karczowicach, Koźmicach i Tomicach.

Zespoły kościelne w Dobrzenicach, Starym Henrykowie.

Park zamkowy w Ciepłowodach.

Parki pałacowe w Karczowicach, Kobylej Głowie, Koźmicach i Tomicach.