Stoszowice

DANE OGÓLNE

Gmina wiejska - Stoszowice

 

URZĄD GMINY W STOSZOWICACH
Stoszowice 97
57-213 Stoszowice
tel. +48 / 74 / 816 45 10
faks +48 / 74 / 818 10 59
e-mail: gmina@stoszowice.pl

http://www.stoszowice.pl


WÓJT:

Paweł Gancarz 

 

PRZEWODNICZĄCY RADY:
Aleksandra Tanona  - Przewdnicząca Rady

 

RADNI RADY GMINY:

Joanna Chmiel - Wiceprzewodnicząca Rady
Janusz Cendrowicz
Ewelina Cwanek
Józef Kordas
Tadeusz Kowalczyk
Tadeusz Kubicz
Violetta Miechurska
Ferdynand Nosal
Zdzisław Pilik
Monika Solińska
Jolanta Spychalska
Dorota Wild
Anna Wronkowska

 

HISTORIA

Stoszowice – siedziba władz gminnych. Położone na zachód od Ząbkowic Śląskich na pograniczu Przedgórza Sudeckiego i Gór Sowich.
Najstarsze ślady osadnictwa na terenie gminy pochodzą z okresu neolitu i zachowały się w Stoszowicach i Budzowie. Miejscowością, którą zasługuje na uwagę jest Srebrna Góra.
Położona jest na Przełęczy Srebrnej, oddzielającej Góry Bardzkie od Sowich. 
Z 1331 r. pochodzi pierwsza zapisana wzmianka o miejscowości i istnieniu tu górnictwa oraz nadanie pierwszych przywilejów górniczych. W 1370 r. powstała pierwsza osada górnicza, założona przez gwarków ze Złotego Stoku i przybyszy z Miśni.
Atrakcją Srebrnej Góry jest Forteczny Park Kulturowy obejmujący Zespół fortyfikacji w Srebrnej Górze z XVIII w. - największa twierdza obronna w Europie wzniesiona przez Fryderyka Wielkiego. Jedno z dwóch największych tego typu dzieł w Europie, od którego Srebrna Góra uzyskała przydomek „Śląskiego Gibraltaru”. Trzon fortyfikacji usytuowany jest na szczycie Góry Warownej. Zespół stanowią 4 bastiony z Donżonem w środku, otoczony wykutymi w skale fosami o głębokości do 22 m. Kazamaty twierdzy mają mury dwunastometrowej grubości. Fort Rogowy oraz Fort Ostróg to ważne elementy fortyfikacji.  Twierdza Srebrnogórska została wpisana na listę pomników historii. 
Na uwagę zasługuje również zabytek kultury technicznej - trasa byłej „Kolejki Sowiogórskiej” z zachowanymi wyniosłymi arkadowymi wiaduktami, wzorowanymi na rzymskich akweduktach.