Kamieniec Ząbk.

DANE OGÓLNE

Gmina wiejska – Kamieniec Ząbkowicki

URZĄD GMINY W KAMIEŃCU ZĄBKOWICKIM
ul. Ząbkowicka 26
57-230 Kamieniec Ząbkowicki
tel.
+48 / 74 / 816 20 10
faks +48 / 74 / 8167 33 61

e-mail:
gmina@kamzab.pl

http://www.kamzab.pl


WÓJT:

Marcin Czerniec


PRZEWODNICZĄCY RADY:

Aleksander Ciapka - Przewoniczący Rady 

 

RADNI RADY GMINY:

Elżbieta Cwek - Wiceprzewodnicząca Rady
Dominik Krekora
Jacek Różycki
Bogumiła Niewczas
Bernadeta Chodasewicz
Maria Kacik
Ryszard Bierut
Lucjan Koper
Arkadiusz Smędzik
Edward Szulin
Piotr Glina
Tadeusz Cenarski
Marta Syposz
Mateusz Gnaczy 

 

HISTORIA

Kamieniec – siedziba  władz gminnych. Miejscowość usytuowana na Przedgórzu Sudeckim w tzw. niecce kamienieckiej – pradolinie Nysy Kłodzkiej. Duży węzeł kolejowy łączący Wrocław, przez Kłodzko i Międzylesie, z Pragą oraz Nysę przez Świdnicę z Legnicą, dzięki czemu ma dogodne połączenie z miejscowościami z całego kraju.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z XII -wiecznej kroniki Kosmasa. Mówi o założeniu przez księcia czeskiego Brzetysława II w 1096 r. grodu na skalistym wzniesieniu w pobliżu brodu na Nysie Kłodzkiej. Nazwa miejscowości nawiązująca do owego kamienistego wzgórza ewoluowała od czeskiego Camencz, poprzez łacińskie Camenzensis, niemieckie Camenz i Kamenz in Schlesien, by od  1945 roku nosić nazwę Kamieniec nad Ochną, Kamieniec nad Nysą a następnie Kamieniec Ząbkowicki.

Od 1210 r. Kamieniec staje się na kilka wieków siedzibą zakonów. Faktem otwierającym działalność augustianów było ufundowanie parafii przez władającą okolicą rodzinę Pogorzelskich (Pogorzelów). Z chwilą zastąpienia w 1239 r. augustianów cystersami sprowadzonymi z Lubiąża, rozpoczął się kilkusetletni okres funkcjonowania miejscowości jako wsi służebnej wobec założonego tu opactwa cysterskiego. Dzięki obecności cystersów rozwijał się Kamieniec, stając się ważnym ośrodkiem religijnym i kulturalnym. Cystersi przebywali w Kamieńcu do momentu likwidacji zakonu w 1810 r. przez Fryderyka
Wilhelma III. Wówczas to dobra klasztorne po zlikwidowanym zakonie zakupiła żona króla Niderlandów Wilhelmina Orańska.

Z chwilą gdy sukcesorka miejscowych dóbr królewna Marianna Orańska wraz
z mężem Albrechtem Hohenzollernem wybrali Kamieniec na miejsce swojej letniej rezydencji jego znaczenie znowu wzrosło. W 1838 r. zapadła decyzja budowy neogotyckiego pałacu, który do dzisiaj wznosi się nad Kamieńcem charakterystyczną, malowniczą bryłą.

 

Do najważniejszych zabytków Kamieńca oprócz wspomnianego „zamku” należą:

Kościół klasztorny (obecnie parafialny) wniebowzięcia NMP,

Zabudowania klasztorne a właściwie ich fragmenty, w tym tzw. skrzydło prałackie (obecnie mieszczą się tam zbiory Archiwum Państwowego).